Atbildība par veselību ir katra  “paša rokās”!

Būtiski rokas mazgāt nevis bieži, bet pēc nepieciešamības!  Ne jau roku mazgāšanas skaits dienas laikā ( 10, 20, 30 reizes) palīdzēs tiks vaļā no nevēlamajiem un veselībai kaitīgajiem mikrobiem ,tā  tikai palielinot nelietderīgu ūdens patēriņu, kas, kā zināms, nav neizsmeļams dabas resurss! Efektīva un racionāla būs tikai apzināta roku mazgāšana  un sekošana, kad ir nepieciešams to darīt!

Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs ( SPKC) iesaka sekot un ievērot roku mazgāšanas rituālu sekojošās situācijās:

- pēc tualetes apmeklēšanas;

- pēc autiņbiksīšu maiņas bērnam vai palīdzības bērnam apmeklējot tualeti;

- pēc deguna šņaukšanas, klepošanas vai šķaudīšanas;

- pēc pieskaršanās dzīvniekiem, dzīvnieku barošanas vai to atkritumu savākšanas;

- pēc uzkopšanas darbiem un pieskaršanās atkritumiem;

- pēc sabiedrisko vietu apmeklēšanas, t.sk., atgriežoties mājās, atnākot uz bērnudārzu vai skolu;

- pirms ēšanas un dzeršanas, vai ēdiena pasniegšanas;

- pirms un pēc ēdiena gatavošanas;

- pirms un pēc brūces apkopšanas;

- pirms zāļu lietošanas, dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, rīcības ar kontaktlēcām;

- kad rokas ir acīmredzami netīras;

- ja konkrētā situācijā rodas šaubas par roku tīrību;

- pēc infekcijas slimnieka aprūpes vai pēc kontakta ar slimnieka aprūpes priekšmetiem, rotaļlietām un citiem priekšmetiem, ar kuriem slimniekam ir kontakts.

Jāsaprot arī tas, ka no netīrām rokām kaitīgie mikrobi nonāk uz visām virsmām, kurām tās pieskarās, tai skaitā uz izlietnes un jaucējkrāna virsmas, ziepju dozatora un uz ziepēm!  Aplami ir ar netīrām rokām, atvērt jaucējkrānu, tās saziepēt un nomazgāt un, tad ar tīrām rokām skarties netīrajam jaucējkrāna rokturim.  Arī jaucējkrāns un tā rokturis ir jānomazgā, kamēr rokas mazgājat!  Ziepju dozators arī jānoskalo vai jādezinfikcē.

Roku mazgāšanas secība, kā to iesaka SPKC speciālisti, ir sekojoša:

- Pirms roku mazgāšanas jāpārliecinās, vai pie roku mazgātnes ir visi nepieciešamie piederumi roku mazgāšanai.

- Saslapina rokas un apakšdelmus zem tekošas ūdens strūklas.

- Pārklāj rokas ar ziepēm (ieteicams izmantot šķidrās ziepes no slēgta trauka, jo uz cieto ziepju virsmām un ziepju traukos var saglabāties dažādi mikroorganismi no iepriekšējiem lietotājiem).

- Ziepes rokās saputo.

- Vismaz 20 sekundes enerģiski ieziepē visas roku virsmas, jo katra mazgāšanas līdzekļa efektivitāte ir atkarīga no tā iedarbības laika.

- To veicot, kārtīgi no visām pusēm berž plaukstas, pirkstu starpas, pirkstu galus pretējās rokas delnās, abu plaukstu virspusi, abus īkšķus pretējās rokas delnās, kā arī iztīra nagus.

* Iesakām, kamēr rokas ziepējat, ūdens plūsmu aizvērt, lai nelietderīgi neliet ūdeni! Apzināties ūdens ekonomijas jautājumu ir būtiski tajā ziņā, ka esam atbildīgi kādus un cik daudz dabas resursus atstāsim nākamajām paaudzēm, mūsu bērniem!

- Šajā laikā rokas nevajag turēt zem ūdens strūklas. Jāatceras, ka pēc paviršas mazgāšanas uz rokām paliek vietas, kur var saglabāties infekcijas slimību izraisītāji.

- Vismaz 10 sekundes rokas skalo zem tekošas ūdens strūklas.

- Roku mazgāšanas laikā izvairās no ūdens šļakstīšanās vai pieskaršanās izlietnei.

- Rokas nosusina ar tīru dvieli. Ārpus dzīvesvietas ieteicams izmantot vienreizlietojamos papīra dvieļus. Koplietojamie auduma dvieļi nav ieteicami, jo nav zināms, cik rūpīgi un efektīvi rokas nomazgāja cilvēki, kuri lietoja dvieli pirms Jums. Ar roku regulējamu ūdens krānu (maisītāju) aizgriež ar papīra dvieļa palīdzību. Uz ūdens krāna rokturiem var atrasties infekcijas slimību izraisītāji, jo tiem pieskaras arī pirms roku mazgāšanas.

- Papīra dvieli met atkritumu tvertnē, nepieskaroties papīrgrozam ar rokām.

- Ja nav pieejams aprīkojums roku mazgāšanai, ir pārtraukta ūdens padeve vai nav pieejams dzeramā ūdens kritērijiem atbilstošs ūdens, roku dezinfekciju var veikt bez mazgāšanas, lietojot ātras iedarbības roku dezinfekcijas līdzekli. Roku dezinfekciju bez mazgāšanas vēlama tikai tad, ja rokas nav acīmredzami netīras.