KĀ IZVĒLĒTIES VANNU
MAGMA ekspertu padomi
Lasīšanas laiks: ~8 minūtes
Lai izvelēties pareizo vannu, ir jāņem vērā vairāki kritēriji. Kam pievērst uzmanību un ar ko visas vannas atšķiras?
1. Vannas materiāli
No materiāla ir atkarīgs ļoti daudz, vannas ilgmūžība, cena, cik tā ir silta un klusa. Aplūkosim 4 pieejamus variantus.
1.1. Čuguns
Čuguns - tā ir izturība un uzticamība. No acīmredzamajiem trūkumiem - vannu svars var sasniegt 120 kg, kas apgrūtina vannas transportēšanu. Bet, pateicoties čuguna vannu biezajām sienām, tās ilgstoši uztur ūdeni siltu un uzpildot nerada troksni. Emalja, uzklāta vairākos slāņos, praktiski nenolietojas. Taču, krītot cietiem priekšmetiem, pārklājums var bojāties, kā rezultātā neizbēgama rūsas parādīšanās, no kuras ir grūti atbrīvoties. Čuguns ir neplastisks materiāls, tāpēc čuguna vannas ir vienkāršas ovāla vai taisnstūra formas.
1.2. Tērauds
Tērauda vannas ir izgatavotas no lokšņu metāla un pārklāti ar emalju, lai aizsargātu vannu no korozijas. Tā kā sākotnēji uz tērauda ir mazāk poru nekā uz čuguna, krāsa tiek uzklāta plānākā kārtā. Iegūtais pārklājums ir izturīgs pret skābēm un sārmiem. Bet, kad emalja ir bojāta tērauda vannām kopšanas laikā būs jāpievērš pastiprināta uzmanība. Ārēji tērauda vannu ir grūti atšķirt no čuguna, taču tās svars ir 2 reizes mazāks un reti pārsniedz 70 kg. Vieglas konstrukcijas ir viegli montējamas, taču pēc vairākiem kritērijiem čuguna modeļiem. Vannas ir trokšņainas, un ūdens tajās ātri atdziest.
1.3. Akrils
Akrila vannas ir izgatavotas no polimēriem, kas izskaidro to zemo svaru (līdz 30 kg) ar pietiekamu drošības rezervi. Materiāla plastiskums ļauj piešķirt vannām jebkuru formu. Akrila modeļus var krāsot jebkurā krāsā, krāsvielas tiek pievienotas tieši polimēru masai, tāpēc var nebaidīties no krāsas nolobīšanās. Gludas akrila virsmas ir viegli tīrīt, bet nedrīkst lietot abrazīvus tīrīšanas līdzekļus, kas var saskrāpēt materiālu. Jābūt uzmanīgam, krītot cietiem priekšmetiem, uz virsmas var parādīties plaisas. Akrila vannas labi notur siltumu.
1.4. Akmens masa
Augsta cena, apstrādes sarežģītība un liels svars ir akmens masas vienīgi trūkumi, ko ar uzviju kompensē pievilcīgs izskats un kvalitāte. Vannas no akmens masas ir augstākas klases produkts, tās ir ilgmūžīgas, ērtas, izturīgas pret mehānisku un termisku ietekmi. Ūdens šādās vannās ilgstoši saglabājas silts, nodrošinot maksimālo komfortu. Plaisas un virsmas bojājumus var nopulēt un salabotās vietas izskatīsies kā jaunas.
2. Montāža
Pēc montāžas metodēm vannas iedala:
2.1. Vannas ar uzstādīšanu pie sienas
Vanna tiek uzstādīta pie sienas. Parasti šādas vannas atvērtā ārējā puse ir pārklāta ar dekoratīviem paneļiem vai izklāta ar keramikas flīzēm.
2.2. Iebūvējamas vannas
Vanna tiek montēta padziļinājumā grīdā vai tiek iebūvēta nišā. Vannām ir noteiktas prasības interjera dizainam un santehnikas komunikācijām.
2.3. Brīvi stāvošas vannas
Tiek uzstādītas jebkurā vietā. Uzmontēts uz grīdas vai uz kājām, nav nepieciešama arējā apdare un paneļi. Tādas vanna izskatās eleganti un moderni.
3. Vannas forma
Pēc formas vannas varētu būt:
3.1. Taisnstūra vannas
Parasti uzstāda pie sienas un neaizņem daudz vietas, bet ir iespējami arī brīvi stāvošie modeļi.
3.2. Stūra vannas
Tiek montētas stūrī, viskompaktākie varianti.
3.3. Daudzstūra vannas
Pie sienas vai brīvi stāvošas, parasti lielāka izmēra vairākām personām.
3.4. Asimetriskās vannas
Varētu būt jebkādas formas un izmēra, ar dažādiem uzstādīšanas veidiem, parasti tiek izgatavotas no akrila.
3.5. Apaļas un ovālas vannas
Brīvi stāvošie modeļi, parasti no akrila vai akmens masas. Ieteicamas plašas telpas, ir jāpārliecinās, ka netrūkst vietas, lai ikdienā vannu būtu ērti lietot.
4. Funkcijas
Vannas varētu būt aprīkotas ar dažādām papildus funkcijām:
4.1. Hidromasāža
Ietekmē ķermeni ar plānām ūdens strūklām. Šī masāža uzlabo muskuļu tonusu, mazina nervu spriedzi un spazmas, uzlabo asinsriti. Labvēlīgi ietekmē asinsrites, asinsvadu un nervu sistēmu, muskuļu un skeleta sistēmu.
4.2. Gaisa masāža
Maigi ietekmē ķermeni ar gaisa burbuļiem. Šī masāža ir laba ādai, tā normalizē asins un limfas cirkulāciju, asinsspiedienu. Gaisa masāžai praktiski nav kontrindikāciju.
Ūdens vai gaisa padeve tiek veikta caur sprauslām (strūklām). Tie ir izgatavoti no plastmasas vai misiņa. Sprauslas varētu būt fiksētas vai regulējamas. Fiksētas izsmidzina ūdeni vienā virzienā noteiktā leņķī, regulējamas ļauj virzīt plūsmu vai pielāgot virzienu atbilstoši kādai no “ārstniecīskām programmām”, piemēram, lai mazinātu stresu, ārstētu kakla vai jostas daļas osteohondrozi, locītavu slimības. Vannas ar regulējamām strūklas sprauslām ir dārgākas.
4.3. Ūdens līmeņa sensors (aizsardzība pret sauso startu)
Šī funkcija ļauj noteikt vannas piepildīšanas pakāpi, kas ir īpaši svarīgi, uzsākot aeromasāžu un hidromasāžu. Ja tos ieslēgt, nesasniedzot ūdens minimālo daudzumu vannā, sistēma varētu sabojāties.
4.4. Hromoterapija
Hromoterapija labvēlīgi ietekmē cilvēka psihoemocionālo stāvokli vannā, izmantojot dažādu krāsu apgaismojumu. Vislielāko rezultātu procedūra nodrošina kopā ar hidromasāžu.
4.5. Ozonēšana
Šī funkcija piesātina ūdeni vannā ar vērtīgiem savienojumiem, kas pozitīvi ietekmē cilvēka organismu. Iebūvētais ozona ģenerators apkārtējo gaisu pārvērš ozonā, kas caur sprauslām tiek pārnests ūdenī, pārvēršot to par attīrītu un pilnīgi drošu medicīnisko līdzekli.
4.6. Ūdens sildīšana
Pat karstākais ūdens vannas atdziest, un, lai atkal nepiepildītu vannu, var vienkārši uzsildīt esošu līdz vajadzīgajai temperatūrai.
5. Vadība
Vannu ar papildu funkcijām var nokomplektēt ar vienu no vadību sistēmām:
5.1. Elektroniskā
Ar tālvadības pulti un skārienpaneli, ērts un funkcionāls variants, ļauj izvēlēties masāžas intenistāti un programmu.
5.2. Pneimatiskā
Ar pogām un rokturiem, drošāks risinājums.
6. Komplektācija
Vannām var nākt klāt arī papildus lietas, kas padarīs to lietošanu vēl ērtāku un patīkamāku:
6.1. Regulējamas kājas
Ļauj uzstādīt vannu augstāk vai zemāk. Svarīgi ģimenēm ar bērniem vai gados vecākiem cilvēkiem, kuriem ir grūti uzkāpt augstā vannā.
6.2. Rokturi
Rokturi no vannas malām sniedz papildus drošību un komfortu.
6.3. Galvas balsts
Dažas vannas tiek aprīkotas ar galvas balstu papildus ērtībai
6.4. Hromoterapija
Hromoterapija labvēlīgi ietekmē cilvēka psihoemocionālo stāvokli vannā, izmantojot dažādu krāsu apgaismojumu. Vislielāko rezultātu procedūra nodrošina kopā ar hidromasāžu.
6.5. Automātiskā dezinfekcijas sistēma
Sūknis, kas piegādā sistēmai dezinfekcijas šķidrumu, ļauj iznīcināt baktērijas, kaļķu nogulsnes un nepatīkamas smakas. Otrais dezinfekcijas posms ir sistēmas skalošana un žāvēšana.
6.6. Antibakteriāls pārklājums
Antibakteriālais pārklājums efektīvi pasargā vannu no kaitīgo mikroorganismu (baktērijas, pelējums) izplatīšanās, kas ātri izplatās tur, kur ir mitrums un siltums. Visefektīvākie risinājumi:
- ūdeni atgrūdošs pārklājums, kas poraino materiālu padara gludu un neļauj baktērijām vairoties uz virsmas;
- pārklājums ar sudraba joniem dezinficē un neitralizē līdz 99% visbīstamāko mikrobu;
- speciālu antibakteriālu piedevu pievienošana pamatmateriālam ražošanas stadijā;
6.7. Pretslīdes pārklājums
Daudzas vannas ir iespējams aprīkot ar speciālo pretslīdes pārklājumu, kas ļauj izmantot vannu drošāk un ērtāk.
6.8. Vannas panelis
Dekoratīvie paneļi slēpj profila rāmjus un vannas kājas un organizē papildu vietu sadzīves ķīmijas uzglabāšanai. Pārdošanā ir bīdāmi un fiksētie paneļi. Visbiezāk paneļi tiek ražoti no plastmasas. Tos ir viegli uzstādīt, lietot un kopt. Paneļi varētu būt izgatavoti arī no MDF, metāla, stikla vai koka.
7. Vannas dizains
Lai vanna būtu pieskaņota telpai, tās dizainam ir jāatbilst vannas istabas koncepcijai. Retro modeļi diez vai iederēsies ultramodernā interjerā un otrādi:
7.1. Mūsdienīgs
Mūsdienu vannas ir izvēlētas funkcionalitātes un praktiskuma dēļ. Visbiežāk šī stila modeļiem ir ovāla vai taisnstūra forma.
7.2. Retro
Izsmalcinātas, elegantas vannas retro stilā ir pelnījušas dizaineru uzmanību visā pasaulē. Bohēmiskajos interjeros ideāli iederēsies ovālas formas vannas, kas uzstādītas telpas vidū uz bronzas vai zelta dzīvnieku ķepām.
7.3. High–tech
Viss, kas ir inovatīvs santehnikas pasaulē, tiek atspoguļots augsto tehnoloģiju stilā. Šādas vannas bieži nāk ar apgaismojumu. Dekoratīvie elementi pilda arī praktiskas funkcijas, hromētās virsmas ir viegli kopjamas un izturīgas.
8. Vannas izmēri
Kaut arī eksistē vannas standarta izmēri, optimālais vannas izmērs ir jāizvēlas atbilstoši cilvēka augumam un uzbūvei.
8.1. Kā izvēlēties vannas garumu
Ja vidējais augums ģimenē nepārsniedz 170 cm, tad droši var izvēlēties 150 - 160 cm garu vannu. Šādā vannā var ērti apgulties ar izstieptām kājām. Ja augums ir virs 170 cm, tad cilvēkam būs neērti un būs nepieciešams vannas garums no 165 - 170 cm vai vairāk.
8.2. Kādā platumā izvēlēties vannu
Ērts platums ir tāds, kad starp cilvēka ķermenim un vannas sienām paliek vismaz 5 cm attālums, vēlams vairāk. Standarta vannas platums ir 70 cm, bet ir varianti arī no 75 līdz 85 cm.
8.3. Cik dziļai jābūt vannai
Ir vērts ņemt vērā visu ģimenes locekļu vecumu un fiziskās iespējas.
No vienas puses, ir labi, ja ceļgali ir pilnībā pārklāti ar ūdeni. Savukārt vecāki cilvēki un bērni nevarēs patstāvīgi un droši izkļūt no vannas dziļākas par standarta 57 - 60 cm. Turklāt pārāk dziļas vannas nav īpaši ekonomiskas un varētu būt finansiāli neizdevīgas, jo prasa vairāk ūdens, lai tos piepildīt.
Izvēloties vannu, jums būs jāņem vērā ne tikai telpas izmēri, bet arī durvju ailes izmērs. Un, ja ar lielām telpām viss ir vienkāršāk, mazām vannas istabām nepieciešami rūpīgi mērījumi.
Ņemiet vērā, ka daži santehnikas ražotāji piedāvā atsevišķas kompakto vannu līnijas. Šādā taisnstūrveidā 70 × 120/130 cm vannā nav iespējams ērti apgulties, bet var mazgāties sēžot un tos ērti var lietot bērni.